Pielęgnacja I Żywienie

buldog-szczeniak

Buldogi francuskie

York do zakładki O Rasie-Yorkshire Terrier na samą górę przed tekstem

Torkshire terrier

Torkshire terrier

By yorkshire terrier żył długo i nic mu nie dolegało, należy dbać o jego prawidłowe utrzymanie i pielęgnację oraz zdrowe i zbilansowane pożywienie. Podając psu odpowiednie pokarmy, można znacznie polepszyć jego ogólne samopoczucie i stan zdrowia. Czy istnieje jakaś najlepsza karma dla yorka? Wybór karmy dla yorka powinien opierać się na indywidualnych potrzebach pieska – zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się wraz z wiekiem, zależy od wagi i poziomu aktywności fizycznej. Młodym pieskom zaleca się podawanie specjalnej karmy dla szczeniąt. Często hodowca poleca karmę, którą sam karmi swoje szczenięta i oferuje próbkę do zabrania do domu.

York osiąga dojrzałość w wieku 12 miesięcy. Z reguły potrzebuje wówczas jednego tylko posiłku w ciągu dnia. Przy wadze około 3 kg i przeciętnej aktywności fizycznej york potrzebuje przykładowo około 100 g mięsa dziennie, uzupełnionego otrębami, warzywami i ugotowanym ryżem lub makaronem. Jeśli chcesz samodzielnie przygotować posiłek dla pupila, wybieraj mięso chude i wysokiej jakości. Yorki dobrze trawią mięso wołowe, wołowe serca i wątróbki, mięso z kurczaka oraz surowe żwacze. Jeśli wybierasz mięso wieprzowe, lepiej zawsze je ugotuj. Inne mięsa możesz podawać w postaci surowej. Tak zwane posiłki „BARF”, czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta, staje się coraz bardziej popularna także wśród opiekunów małych ras psów. Należy jednak pamiętać, że wymaga ona sporej wiedzy i zaangażowania ze strony właściciela.

Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego yorka, możesz naturalnie skorzystać z oferty dostępnych gotowych mokrych i suchych karm dla psów. Z reguły zawierają one niezbędne do zdrowia psa substancje, czasem muszą być uzupełnianie suplementami. Przy wyborze karmy gotowej zwróć uwagę na jej jakość i unikaj karm ze zbyt dużym procentowym udziałem zbóż i cukrów oraz karm zawierających chemiczne substancje konserwujące i sztuczne wzmacniacze smaku.

Pielęgnacja długiej, jedwabistej szaty yorka wymaga niemałego nakładu czasu oraz wiedzy na jej temat. Nie martw się jednak! Troszeczkę wprawy i oboje będzie delektować się codziennymi rytuałami pielęgnacyjnymi. Najlepiej przyzwyczajać pieska do pielęgnacji już od szczenięcia — do szczotek, kąpieli, szczotek do zębów, trymerów i cążek do pazurków.
• Pielęgnacja włosów: Długie, jedwabiste futerko tego małego teriera codziennie powinno zostać wyszczotkowane. Doskonale nadaje się do tego na przykład metalowy grzebień o szerokich ząbkach. Kąpać yorka należy średnio raz w tygodniu — w tym celu używaj wyłącznie specjalnego szamponu dla psów i spłukuj włosy letnią wodą.
• Fryzura dla yorka: Yorkshire terrier posiada włosy, wobec czego nie odbywa się u niego naturalny proces ich wymiany, jak u psów z sierścią. Twojej kanapie, dywanowi i legowisku psiaka nie grożą więc grube kłębki sierści, jednak równocześnie oznacza to, że futerko yorka musi być regularnie przycinane. W zależności od preferowanej długości fryzury 3 do 4 razy w ciągu roku będziesz musiał odwiedzić ze swoim pupilem profesjonalny salon fryzjerski.
• Obcinanie pazurów i mycie zębów: Raz w tygodniu obcinaj psu pazurki. Regularnie także myj psu zęby specjalną pastą, by pozostały na długo mocne i zachwycały kolorem.

Buldogi francuskie

Buldogi francuskie mają skłonności do nadwagi, przed którą naturalnie należy próbować je ochronić. Niektórzy przedstawiciele rasy mają także wrażliwe żołądki oraz/lub wzdęcia – w takich przypadkach należy stosować odpowiednią dietę i zrezygnować zupełnie z wszelkiego rodzaju eksperymentów, także z wszelkich rodzajów smakołyków. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta o wysokiej zawartości mięsa, niezależnie od tego, czy w karmie suchej, czy też mokrej. Należy zwracać uwagę, czy na etykiecie mięso stoi na pierwszym miejscu, a więc stanowi największy procent składu. W takiej diecie zaleca się również rezygnację z produktów zawierających zboża, które mogą powodować alergiczne reakcje i nietolerancje u psów z wrażliwością żołądkową. Dorastające buldogi francuskie powinny posilać się 4 razy dziennie, dorosłym osobnikom powinny natomiast wystarczyć dwa posiłki w ciągu dnia. Zaleca się, by po jedzeniu pies mógł przez chwilę wypocząć, dlatego najlepszą porą na spacer z pupilem będzie czas przed posiłkiem. Hodowca, od którego kupisz szczeniaka, najpewniej przyniesie Ci próbkę karmy, którą na początku zdecydowanie powinieneś karmić psa, by  ułatwić mu przyzwyczajenie się do nowego otoczenia. Jeśli zdecydujesz się na inną karmę, przyzwyczajaj do niej psa powoli – stopniowo mieszaj ją ze starą karmą, by nie podrażnić wrażliwego żołądka buldoga francuskiego. Do pielęgnacji zębów nadają się bardzo dobrze ogólnie dostępne w sprzedaży specjalistyczne przysmaki dentystyczne. Także suszone uszy wołowe czy regularne żucie kawałków wołowego mięsa – w żadnym wypadku mięsa wieprzowego! – będą sprzyjać rozwojowi szczęki i prawidłowej diecie buldogów francuskich. Pamiętaj także oczywiście, by zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Buldogi francuskie to psy łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji, która nie wymaga praktycznie żadnego nakładu pracy. Psy tej rasy należy myć jedynie w wypadku konkretnych zabrudzeń – używaj w tym celu wyłącznie delikatnych szamponów, przeznaczonych specjalnie dla psów. Niektóre psy mają na twarzy zmarszczki, powinny one być regularnie czyszczone wilgotnymi chusteczkami, by zapobiec ewentualnym zapaleniom skóry. Uszy buldoga francuskiego powinny być codziennie kontrolowane i w razie potrzeby czyszczone. W sprzedaży dostępne są specjalne środki do czyszczenia uszu zwierzętom, które ułatwią tę czynność.

Źródło: Zooplus.pl

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami już teraz