Maltańczyk

Maltańczyk

Maltańczyk jest marzeniem wielu osób. Jakie są opinie o tej rasie? Ile kosztuje pies rasy maltańczyk? Czy istnieje miniaturka albo maltańczyk krótkowłosy? Zobacz zdjęcia, opis rasy i zdobądź wszystkie niezbędne informacje.

Pies rasy maltańczyk należy do psów do towarzystwa i sekcji biszonów (nie jest to zatem owczarek maltański). Ich pochodzenie nie jest do końca jasne, ale wiadomo, że towarzyszą ludziom od wielu wieków. Na pewno znane były już w I wieku naszej ery, a nawet sporo wcześniej. To jak maltańczyk wygląda obecnie jest wynikiem wielu lat pracy hodowlanej nastawionej na wybrane cechy.

Dorosły maltańczyk osiąga wzrost 20-25 centymetrów. Waga zwykle waha się w granicy 3-4 kilogramów. Wyjątkiem jest tak zwana „miniaturka”, czyli maltańczyk z linii koreańskiej ważący 1,8-2,5 kg. Rozmiar nie eliminuje ich z wystaw, gdyż zostały one uznane przez AKC I FCI. Dyskwalifikować może je jednak zbyt niska waga oraz dysproporcje ciała. Szczeniak tej linii kosztuje obecnie najwięcej, gdyż stały się bardzo poszukiwane w USA oraz Europie. Cena szczeniaka wynosi nawet ponad 9000 złotych.

Obecnie uznawany opis rasy, czyli inaczej wzorzec opracowany został w 1989 roku. Zdjęcia najczęściej nagradzanych na wystawach zwierząt pokazują ich dystyngowanie i elegancję. Psy tej rasy mają zupełnie czarny, zaokrąglony i dość duży nos oraz okrągłe oczy o żywym wyrazie. Ich kolor opisywany jest jako ciemna ochra, a obwódka powiek powinna być czarna. Uszy są trójkątne i wysoko osadzone. Są one lekko uniesione, ale przylegają do boków czaszki. Ogon maltańczyka jest gruby u nasady i cienki na końcu, a jego długość powinna wynosić mniej więcej 60% wysokości w kłębie.

Maltańczyk ma biały włos, który przyniósł mu dużą sławę! Istnieje maltańczyk biały lub o sierści w odcieniu kości słoniowej. Inne odmiany barwne nie powstały. Włos maltańczyków jest jedwabisty, gęsty i lśniący. Wystawowy pies musi odznaczać się długim i prostym włosem bez fal. Długość włosów na tułowiu musi być większa niż wysokość w kłębie.

Historia maltańczyków jest bardzo bogata. Szczególnie popularne był za czasów Henryka VIII i Elżbiety I. Przypisywano im wtedy podobno magiczne właściwości i zdolności w terapii m.in. problemów reumatycznych. Wielu właścicieli spało z nimi w swoich nogach. Obecnie, mimo braku magii, wciąż podbijają serca. Tym razem swoim charakterem!

Maltańczyk to pies łagodny, wesoły i bardzo rodzinny. Małe pieski są rezolutne i towarzyskie. Lubią pieszczoty i czas z opiekunem, co sprawia, że mogą źle znosić rozłąkę. Psy tej rasy są także inteligentne i chętnie uczestniczą w szkoleniu. Pozytywnie szkolony psiak będzie posłuszny i uległy.

Maltańczyk to dobry wybór dla osób starszych oraz rodzin, które mogą poświęcać mu odpowiednią ilość czasu. Stosunek maltańczyków do dzieci jest bardzo dobry, choć ze względu na ich rozmiary i możliwość kontuzji należy uważać na sposób zabawy maluchów. Psy tej rasy dogadają się także z innymi zwierzętami w domu, choć początkowo mogą podchodzić do nich nieufnie. Pod tym kątem warto zapoznać się z zasadami wprowadzania nowych zwierząt do domu, w którym jest już kot lub inny pies.

Małe pieski do nowych właścicieli trafić powinny około 8 tygodnia życia. Jest to ważny okres socjalizacji, podczas którego szczenię intensywnie się uczy i poznaje świat. Istotne jest, by w tym czasie spotkał się w przyjaznej atmosferze z jak największą ilością ludzi oraz zwierząt, a także bez stresu poznał np. dźwięki (wystrzały, grzmoty czy klaskanie), które często bywają źródłem psich lęków. 

Sierść, oczy i uszy u maltańczyka

 

Pielęgnacja sierści opiera się na wizytach u groomera oraz kąpielach z zastosowaniem odpowiednich szamponów i odżywek. Maltańczyk krótkowłosy to bowiem nie odmiana maltańczyka, a regularnie strzyżony przedstawiciel rasy. Częstotliwość wizyt w gabinecie psiego fryzjera jest zależna od preferencji właściciela, ale średnio przypada raz na 2-3 miesiące. Oczy maltańczyka mają niestety tendencję do wypływów, których konsekwencją jest pojawianie się przebarwień sierści. Już szczeniak powinien być oswojony z przemywaniem oczu oraz innymi czynnościami pielęgnacyjnymi. W tym celu stosować można specjalistyczne preparaty lub np. dostępny w aptece Borasol. Płyny przeznaczone do pielęgnacji oczu to m.in.

  • Artero Pretty Eyes
  • Tropiclean Tear Stain Remover
  • PSH Clean Eyes
  • Optex

Pielęgnacja uszu maltańczyka polega na okresowym ich czyszczeniu przy użyciu specjalnych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych. Nie ma konieczności podawania ich zbyt często, ale warto regularnie kontrolować ich stan, gdyż u maltańczyków stosunkowo ławo o stany zapalne uszu.

Jak u każdego psa także u maltańczyka trzeba skracać pazury. Można robić to samemu lub korzystać z usług lekarzy weterynarii oraz groomerów. Ogólną zasadą jest to, by pazur lekko unosił się nad podłożem.

 

Maltańczyki są ogólnie zdrowymi psami, choć dość często pojawia się u nich kamień nazębny powodujący zapalenie dziąseł. Warto zatem regularnie myć psie zęby przy użyciu przeznaczonych dla nich past do zębów lub stosować preparaty ograniczające odkładanie kamienia w formie proszków lub płynów dodawanych do wody.

Psy tej rasy dotyka także otyłość oraz problemy ze stawami. Niezmiernie istotne jest zatem odpowiednie żywienie psa już od okresu szczenięcego. Zakup dobrej jakościowo karmy wzbogaconej np. o siarczan chondroityny lub glukozaminę to inwestycja w długie i komfortowe życie czworonoga.

Maltańczyki mają skłonność do alergii. Zaobserwowanie takich objawów, jak:

  • wylizywanie łap
  • wypadanie sierści
  • świąd
  • zapalenie przewodów słuchowych
  • zaczerwienienie skóry
  • pokrzywka

powinno skłonić właściciela do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Zmiana karmy oraz odpowiednie postępowanie pielęgnacyjne, a także czasowe podawanie leków ograniczających świąd powinno znacząco poprawić komfort życia psa i jego opiekuna.

U małych piesków w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe może pojawić się problem przetrwałych zębów mlecznych. Mówi się o nich wtedy, gdy ząb mleczny jeszcze nie wypadł, a ząb stały zaczyna przebijać się przez dziąsło obok niego. Taka sytuacja musi zostać rozwiązana przez zabieg chirurgiczny polegający na wyrwaniu zęba mlecznego. Zaniedbanie problemu może doprowadzić do wad zgryzu.

Maltańczyka należy zabezpieczać przeciwkleszczowo i przeciwpchelnie oraz wykonywać regularne odrobaczenia. Zaleca się podawanie tabletek na odrobaczenie średnio co trzy miesiące, a w domach z małymi dziećmi, osobami starszymi lub o obniżonej odporności nawet raz w miesiącu. Preparaty przeciwkleszczowe podaje się według zaleceń producenta w zależności od formy podania i rodzaju substancji czynnej.

U psów w wieku średnim i starszym zaleca się coroczne profilaktyczne badania krwi, które pozwalają na ocenę ich stanu zdrowia i wczesne wykrycie takich schorzeń jak niewydolność nerek i niewydolność wątroby.

Pies rasy maltańczyk może w późniejszym wieku mieć nowotwór jąder lub problemy z prostatą, a niewykastrowanej suczce grozi ropomacicze oraz nowotwory gruczołu mlekowego. U zwierząt, których nie planuje się przeznaczać do rozrodu, warto zatem rozważyć przeprowadzenie zabiegu kastracji lub sterylizacji.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami już teraz