Buldog Francuski

Uwodziciel z uszami nietoperza

Buldog francuski to sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego ogromnego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie w mig każdego miłośnika zwierząt.

Buldog francuski ze swoją kompaktową i przysadzistą budową ciała sprawia wrażenie muskularnego i silnego psa. Osiąga wysokość 30 cm w kłębie i wagę od 8 do 14 kg. Szczególną uwagę zwracają na siebie duże, stojące „nietoperzowate” uszy na kanciastej głowie oraz charakterystycznie krótka kufa i ogonek. Błyszczące futro bez podszerstka występuje w przeróżnych odcieniach najpopularniejszych umaszczeń takich jak czarne, białe, kremowe czy moręgowate.

Buldog francuski, podobnie jak na przykład mops, mastiff czy dog z Bordeaux, należy do rodziny molosów. Psy z rodziny dogów mają wprawdzie tych samych pradawnych przodków, jednak buldogi francuskie są dość młodą rasą, której celowa hodowla zapoczątkowana została dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Eksperci nie są zgodni co do tego, jakie konkretne rasy tkwią w buldogu francuskim, przypuszcza się jednak, że jest to przede wszystkim krępy buldog angielski, którego przywieźli do Normandii brytyjscy tkacze. Buldogi angielskie wykorzystywano wówczas do psich walk lub tak zwanego „bullbaitingu”, który polegał na wiązaniu bydła i spuszczaniu agresywnych psów, by te do woli mogły owo bydło gryźć. Po wprowadzeniu zakazu tych krwawych widowisk rozwój buldogów przybrał na szczęście nowe tory – nowym celem ich hodowli było przystosowanie do życia w rodzinie.

W początkach hodowli buldogów francuskich prawdopodobnie skrzyżowano buldogi angielskie z terierami. Podobno także mopsy odgrywały w pewnym momencie znaczącą rolę w kształtowaniu rasy buldogów francuskich. W roku 1880 założono w Paryżu klub rasy. Gdy w XIX wieku kilka osobników sprowadzono z powrotem do Wielkiej Brytanii, z powodu braku standardów dla nowej rasy, prowadzone były jako buldogi angielskie oraz wyśmiewane, ze względu na ich pochodzące z Francji, duże, „nietoperzowate” uszy. W 1888 roku rasa otrzymała jednak własny standard. Ojcem rasy był samiec o imieniu Loupi, który pojawia się niemal we wszystkich księgach hodowlanych. Przede wszystkim w Paryżu mały buldożek szybko stał się ulubieńcem wszystkich miłośników psów. Później, za sprawą swojego nadzwyczajnego wyglądu oraz sympatycznego charakteru, podbił serca szlachty w całej Europie. Także w Stanach Zjednoczonych pojawił się u schyłku wieku trend na „psy z nietoperzowatymi uszami”, jednak tam nie trwał on zbyt długo. Dziś buldogi francuskie są znane i lubiane na całym świecie, cenione są także przez celebrytów. Przykładem może być amerykański aktor Hugh Jackman ze swoimi dwoma psiakami Dalim oraz Peaches, których wspólne zdjęcia krążą po Internecie – dowodzą one jak mały buldożek może wzbogacać każdą sytuację dnia codziennego, na przykład uroczo pochrapując przed bieżnią, na której w pocie czoła trenuje jego właściciel. Także Madonna uległa urokowi tego małego czworonoga, swoją suczkę nazwała Gypsy Rosa Lee.

Buldogi francuskie mają nieskomplikowaną osobowość i są z natury wesołe, mądre i przyjacielskie, uwielbiają się przytulać i nie są trudne do wychowania. Cenią sobie – przez wzgląd na zadyszki, na które często cierpią – raczej krótkie spacery i praktycznie nie szczekają. Z reguły doskonale dogadują się z innymi zwierzętami, są chętne do zabaw i uważne. Poza tym uchodzą za psy kochające dzieci i nie mają potrzeby udawania się w pogoń za zwierzyną, dlatego też żyją w harmonii z kotem sąsiada czy innym domowym zwierzakiem. Wszystkie te cechy w połączeniu z rozmiarem buldoga francuskiego sprawiają, że jest on popularnym psem miejskim.

Jak wszystkie dogi, tak i buldog francuski potrzebuje twardej ręki – wówczas wychowanie go nie należy do najtrudniejszych. Należy jedynie pamiętać, że decydującą rolę odgrywa tutaj konsekwencja, nie można pod żadnym pozorem ulegać urokowi tego małego uwodziciela, wówczas na pewno pies będzie wykazywał się posłuszeństwem. Nie chcesz, by Twój buldożek wskakiwał Ci do łóżka – nie możesz pozwolić wobec tego choćby na jedno małe odstępstwo od tej zasady, nawet za szczeniaka, w przeciwnym razie ciężko będzie go później przekonać do zmiany. Szkoła tresury z pewnością będzie stanowiła doskonałą pomoc w wychowaniu i socjalizacji szczenięcia.

O ile charakter buldoga francuskiego nie jest przesadnie skomplikowany, o tyle w kwestiach zdrowotnych tej rasy należy kilka rzeczy wziąć pod szczególną uwagę. Ze względu na brachycefaliczny kształt czaszki psy te mają problemy z oddychaniem, wiele z nich także ma tendencje do chrapania, co może wydawać się urocze u szczeniaka, ale u dorosłego osobnika okazuje się poważnym zaburzeniem zdrowotnym. Niektóre buldogi francuskie mogą dostać tak zwanej „trzeciej powieki”, najczęściej jeszcze w młodym wieku – w razie potrzeby może ona zostać skorygowana operacyjnie. Buldogi francuskie kiepsko znoszą upały, jeśli więc zdecydujesz się na dłuższy spacer w gorące letnie dni, najlepiej odbyć go wczesnym rankiem lub późny wieczorem. W lecie postaraj się zawsze zapewnić psu tej rasy chłodniejsze zacienione miejsce. Chroń go także przed przeciągami, gdyż na nie szczególnie wrażliwe są z kolei jego oczy. Ze względu na anatomię buldoga francuskiego naturalny poród nie jest możliwy: Głowa noworodka jest zbyt duża względem miednicy matki. Buldogi francuskie dożywają przeciętnie wieku od 9 do 11 lat.

 

Źródło: zooplus.pl

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami już teraz